Що стає з комахами восени

Тема. Як змінюється життя комах восени

Цілі уроку : уточнити наявні знання дітей про назви ,будову комах. Знати будову комах . Підвести до розуміння того , що зміни в неживій природі тісно пов’язані зі змінами в живій . Показати та пояснити ці зв’язки в житті тварин восени . Вчити учнів проводити самоаналіз дослідницької діяльності : описувати , пояснювати те , що дізнався нового ,радіючи пізнанню нового; аналізувати,порівнювати та виділяти головне. Виховувати естетичні почуття .

Я досліджую світ (2 клас)

Тема. Як змінюється життя комах восени

Цілі : уточнити наявні знання дітей про назви ,будову комах.

Знати будову комах . Підвести до розуміння того , що зміни в неживій природі тісно пов’язані зі змінами в живій . Показати та пояснити ці зв’язки в житті тварин восени . Вчити учнів проводити самоаналіз дослідницької

діяльності : описувати , пояснювати те , що дізнався нового ,радіючи

пізнанню нового; аналізувати,порівнювати та виділяти головне. Виховувати естетичні почуття .

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

1.Побудова кола. (Звучить весела мелодія,що є сигналом для учнів зібратися у коло).

1.1 . Привітання Діти , стоячи в колі передають цеглинки ЛЕГО вітаються з трьома однокласниками

1.2. Синоптичний прогноз. Яка зараз пора року?Назвіть осінні місяці.

Сьогодні, . , у вівторок , у місті Ковелі погода така: .

Учитель. – Діти , у мене в руках чарівна скринька. Щоб наша чарівна скринька сьогодні розкрилась, ми маємо вгадати, хто або що в ній знаходиться.

(Діти ставлять запитання, які допоможуть відгадати предмет).

У скриньці – Жук-олень

1.5 .ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ – щоб ви хотіли дізнатися про нього ?

учнями) Діти говорять ,що вони хотіли б почути на уроці.

  • Чи всі жуки однакові?
  • Чому деякі дуже схожі? Що їх об’єднує?До якої групи тварин належить?
  • Де можуть жити тварини?
  • Чим харчуються тварини?
  • Чи тримають вдома цихтварини? Яких?
  • Чому їх не видно взимку ?і т.д.
  • Вчитель ,можливо серед вас є ті ,хто знає відповідь на ці питання ?(н-д :До якої групи тварин належить?- це комахи)

Отже ,завдання уроку:

1.Повторити будову комах.

2.Чим живляться?

3.Чому зникають восени?

За допомогою кольору та букви об’єднуються в групи . Складають назву комахи , яку будуть досліджувати .

  • За швидку ,злагодженуі головне старанну роботу група отримуєза кожне завданняпазл зі зображенням комахи (кожному з учаснику групипазлдо його картинки,тому кожен зацікавлений ,щоб група перемогла ).
  • Якщо в учня виникли проблеми , він сигналізуєчервоною цеглинкоюЛЕГО

2.ДОСЛІДЖУЙ. Тож пропоную вам сьогодні глибше зануритись у світ тварин і дізнатись про них багато нового та цікавого. Почнемо із дослідницької роботи. У кожного на парті лежить жук і таблиця. Зараз разом із сусідом по парті вибудете досліджувати тваринку і заносити дані в таблицю. А потім ми зробимо загальний висновок .(Інструменти : лупа , олівці ,папір)

Нагадування про роботу в групах . Пам ’ ятка при дослідженні (можна,неможна)

Діти в групах знайомляться з інформацією на картках, вибирають учня, який презентуватиме роботу групи.

Назва комахи

Чи є у неї крильця? Якщо так, то які?

Із скількох частинок складається її тулуб?

Групам дається 3 зображення комах дослідити їхню будову ,використавши слова –підказки : три частини тіла,голова,груди,черевце,три пари кінцівок,крила.

1 групі : ж ук-олень

2 групі : с онечко

3 групі : к олорадський жук

3 .Перші висновки та ТЕМА УРОКУ

Презентують роботу групи . Роблять висновки . Вчитель .Отже, діти ,ми дали відповідь на ваші 1-2 питання :- Чи всі тварини однакові? різні

  • Чому деякі дуже схожі? Що їх об’єднує? –Спільна ознаки цих тварин:
  • вони мають 6 лапок, убільшості дві пари крилець,тулуб складається із трьох частинок ці тварини належать до групикомах .

4.Руханка Аліна Гросу «Бджілка».

5 .ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ – Чи бачили ви комах зараз в такій кількості , як влітку ?

5. 1. Перегляд відео «Цікаві факти про комах»

Вчитель : Пригадайте , де ви бачили комах влітку ?Чим вони живилися ?

5.2.Вправа « Вгадай комаху». Працюймо в групах

5.3.Вправа «Нагодуй комаху»

У вас на партах є тваринки та корм для них. Віднайдіть серед запропонованих страв, потрібний.

Завдання для роботи в групах

Встановіть відповідність між назвою комахи і способом, в який вона готується до зими.

Метелик Адмірал

З настанням холоду – гинуть. Залишаються тільки молоді самки.

Зимують у глибоких підземних коморах.

Інформація для вчителя

( Ховаються від холодів,не має що їсти) Уявіть собі спекотний день влітку. Ви бачите живий килим різноманітних рослин. А над ним і в ньому не менш різноманітний світ комах: метелики, бджоли, джмелі, жуки. Увесь цей світ живе, радіє, тому що тепло і достатньо їжі. В цю теплу пору комахи розмножуються. Вони відкладають яйця, з яєць розвиваються личинки (гусінь). Через деякий час вони перетворюються на нерухомі лялечки, з них з’являються комахи, схожі на своїх батьків.

Восени, коли стає холодно, зникають рослини, якими харчуються рослиноїдні комахи; зникають комашки – їжа для хижих комах. В цей час одні комахи ховаються під кору дерев, у щілини, ґрунт і там зимують. Інші гинуть, а зимують їхні яйця, личинки чи лялечки.

Зимують під корою дерев сонечко, метелик кропив’янка.

Колорадський жук залазить глибоко в землю.

Джмелі розміщують гніздо глибоко у землі. Восени вся джмелина сім’я вимирає. Живими залишаються тільки молоді джмелі, які перезимувавши, весною створюють нове гніздо.

З настанням холодів бджоли збираються на стільниках у вулику. Люди утеплюють вулики, годують бджіл сиропом, який варять із цукру і води. Завдяки тому, що бджоли їдять, у них виділяється тепло. У вулику температура піднімається до + 20 градусів.

Мурахи переживають холодні часи на глибині понад метр у зимувальній камері. Там вони збираються у великий клубок. Коли виглядає сонце, комахи виповзають погрітися. Мурашки не замерзають навіть тоді, коли мороз сягає – 30 градусів. Ще з осені вони у своєму тілі накопичують в’язку рідину – гліцерин. ця рідина рятує їх від морозів.

З приходом весни комахи прокидаються і знову починають турбуватися про потомство. Так змінюється життя комах протягом року.

НАСТАННЯ ОСЕНІ

Скорочується тривалість світлового дня

ПОХОЛОДАННЯ

5.4.Висновки . Знову вчитель разом із учнями повертається до цілей уроку. Вчитель.- Ми дали відповідь на 3-4 питання (Де можуть жити комахи?Чим харчуються тварини?Чому їх не видно взимку ?)

6.Руханка вправа «Фантазери»

Вчитель : уявіть, що трапилося диво – і ви перетворилися на комаху . Виберіть , ким ви хочете бути . Ви тваринка ,тому можете рухатися так ,як вона ,видавати ті самі звуки ,поводитися так само.

7.Остання вправа «Склади пазл»

  • У вас на партах є невеличкий пазл, складіть його та скажіть, хто ж на ньому зображений? Зачитайте народну прикмету про неї . Презентація робіт.
  • 8. Висновок . Рефлексія.Вправа « Побажання одне одному»

Вчитель в кого не вийшло скласти пазл ? Які були труднощі ? У виконанні яких завдань ?Чи змогли за наявними фрагментами відгадати ?

Діти давайте разом спробуємо.

Що ми можемо собі побажити ,щоб виконувати роботу краще та швидше ?

– На ,які питання ми не дали відповіді.Давайте ппродовжимо дослідження:

  • н- д.: Чи тримають вдома комах ,як екзотичних тварин ? Яких?Можливопідчас уроку виникли нові запитання .

Що стає з комахами восени

I. Організаційний момент

1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?

2. Запитання для повторення
— Які зміни відбуваються в природі з настанням осені?
— Куди з никають комахи восени?
— Чим живляться птахи? (Різними комахами, жуками, жабами)
— То що ж робити птахам? (Відповіді учнів.)

II. Повідомлення теми і мети
Сьогодні на уроці ми розглянемо, як змінюється життя птахів восени.

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь
З настанням холодів відбуваються зміни у житті птахів. Їм нічого їсти, і частина птахів відлітає у теплі краї. Першими відлітають комахоїдні птахи стрижі, ластівки, солов’ї, тому що набагато зменшується кількість комах; метелики забираються в щілини, де перезимовують до весни; засинають жуки, бабки, надійно ховаються гусениці і личинки. Як тільки замерзають водойми, відлітають водоплавні птахи. Пташки, які на зиму покидають свій рідний край, називаються перелітними. До перелітних пташок належать ластівки, лелеки, зозулі, шпаки, солов’ї, журавлі.
Перелітні птахи до осені починають жиріти, адже в них попереду далекий шлях, на який треба буде витратити багато сил і енергії.
Одні птахи вирушають у мандри малими групами, інші — великими зграями. Журавлі і гуси летять кутом і клином, шеренгою, а також один за одним.
Скупченою граєю — шпаки. Деякі птахи летять по одному, наприклад, зозулі. Кожного року птахи-мандрівники долають багато тисяч кілометрів, вони знають такі місця, у яких можна певний час прожити — добре прогодуватись.
Птахи летять із різною швидкістю. Дрібні співочі птахи — соловей, горихвістка долають відстань зі швидкістю 30-48 км/год. А деяких летунів не наздоженеш і найшвидшим потягом!
Стрижі, ластівки, які годуються в повітрі під час польоту, летять зі швидкістю 130 км/год. Є такі птахи, що летять день і ніч без відпочинку. От, наприклад, журавлі. Як виберуться в дорогу, то не зупиняться доти, доки не прилетять на місце. А деркач, перепілка сотні кілометрів проходять пішки (Під час розповіді вчитель демонструє малюнки птахів.)
Скільки б разів не гостювали птахи в теплих краях, та щороку навесні вони повертаються до рідних домівок.

— А чи всі пташки відлітають у теплі краї?

Ні. Є такі пташки, які залишаються зимувати у нас, бо можуть найти собі поживу. Птахи, які не відлітають — це осілі пташки. До них належать горобці, сороки, ворони, сичі, дятли, синиці. Ці пташки полюбляють насіння лободи, подорожника, живляться рештками рослин, а от синиці дуже люблять свіже несолоне сало. А ще на зиму до нас прилітають північні гості: снігурі та омелюхи (Робота за таблицею «Осілі птахи».)
Вони живляться ягодами калини та горобини.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь

1. Робота в групах

Обговорення питання:
— Що страшніше для птахів — голод або холод?
— Чому відлітають восени птахи?

Висновки. Птахи живляться комахами, плодами і насінням рослин. Цього корму стає все менше для птахів і вони вимушені переміщатися на нові житла. Зміни в житті комах і птахів пов’язані з похолоданням. Для птахів страшніше голод.

2. Розігрування сценки

Учитель. Сьогодні, коли я йшла на роботу, підслухала розмову двох горобчиків. Вони розповідали, що у нашому класі є якийсь загадковий хлопчик. Хто ж він такий?

Виходить хлопчик з годівничкою.

Хлопчик. Я — володар птахів. Захочу — птахи самі прилетять до мене. Захочу — прилетять синиці й горобці. Захочу — з’являться гості з півночі: снігурі та омелюхи.

Учитель. Можливо, ти чарівник?

Хлопчик. Ні, я не чарівник. Я не шепочу таємничих заклинань. І у мене немає чарівної палички. Зате у мене є чарівна хатка. На вигляд проста хатка, та у неї чарівна сила.

Учитель. Цікаво, що ж це за хатка?

Хлопчик. Ну гаразд, я відкрию свій секрет. (Показує годівничку.) І до вас, варто вам тільки захотіти, почнуть прилітати птахи. Для цього треба насипати хлібних крихт, насіння у годівничку і виставити на вікно або повісити на дерево. І вона стане чарівною хаткою. До неї одразу ж прилетять птахи.

Учитель. Спасибі тобі, хлопчику, за таку цікаву пораду. Ми обов’язково скористаємось нею, й осілі птахи будуть нашими постійними гостями.

3. Робота в групах. Гра «Посади птахів до годівнички»

У кожній групі годівничка

Учитель. Будьте уважні. Подумайте, які птахи осілі, а які — перелітні Виберіть тільки осілих — зимуючих.

1-ша група — ластівка, горобець, голуб, зозуля, дятел, омелюх.
2-га група — журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.
3-тя група — зяблик, лелека, ворона, галка, соловей, дятел.
4-та група — шпак, горобець, ластівка, омелюх, голуб.
5-та група — журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.

Підсумок. Перша причина відльоту птахів це голод, нічим живитися, немає комах. А зимувати залишаються птахи, які живляться різним насінням, рештками рослин.

4. Робота над загадками

• Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний
Цим ключем в осінній млі
Відлітають… (журавлі).

• Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкидає?
Та у лісі в холодку
Все кує: «Ку- ку! Ку- ку!»? (Зозуля)

• Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

• Довгоногий, чорно-білий,
У гніздо на хату сів,
Довгим дзьобом знай стукоче,
Ніби щось сказати хоче.
— Де ж це ти був?
— Далеко!
— Як звуть тебе? (Лелека)

• В мене є великий хвіст,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. (Соловейко)

• Гриць дивується, питає:
— Що за пташка так співає?
Як горобчик, цвірінчить,
Мов сорока, скрекотить.
А ще інколи буває,
Що кричить, немов сова!
Хто виспівує отак?
Та то ж так співає… (шпак) .

— Яку загальну назву можна дати словам-відгадкам?

• Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел)

• Біла латка, чорна латка,
На гілках дерев стрибає,
Все, що блисне, забирає (Сорока)

• Сива латка, чорна латка
На березі скаче. (Ворона)

• Чорна шапочка у нього,
Сизувата спинка.
У блакитнім піджаку
Прилітає взимку. (Снігур)

• Маленький, сіренький,
На соняшник сів,
Надзьобався добре
І далі полетів. (Горобець)

• Шубка з сірого пушку,
Скаче в жовтім фартушку,
Чорний шарфик та шапчина.
Хоч маленька ця пташина,
Та корисна трудівниця,
Називається… (синиця).

— Чи зустрічали ви цих птахів у своїй місцевості?
— Як ви можете їм допомогти? (Учні розповідають про збирання корму і виготовлення годівниць для птахів.)

5. Гра «Чи знаєш ти птахів?»

Учні сполучають поняття «Перелітні птахи» й «Осілі птахи» із малюнками птахів.

Перелітні птахи долають великі відстані, летять іноді без відпочинку цілий день або ніч і дуже втомлюються. Багато птахів гине під час перельоту. Тому не потрібно лякати птахів, розганяти зграю, що опустилася на відпочинок. Для птахів, що залишаються на зиму, вже зараз потрібно збирати корм і виготовляти годівниці.

6. Тестування

1) Птахів змушує летіти у вирій:
а) голод;
б) холод.

2) На південь відлітає:
а) синиця;
б) ластівка;
в) дятел.

3) Горобці, галки, ворони — це:
а) перелітні птахи;
б) зимуючі птахи.

4) Яка з цих пташок перелітна?
а) Ластівка;
б) сорока;
в) ворона.

5) Птахів, які восени відлітають, а навесні повертаються у свої краї, називають
а) зимуючими;
б) перелітними.

6) Зимуючий птах — це:
а) горобець;
б) лелека;
в) зозуля.

V. Підбиття підсумків
— Які ви знаєте групи птахів (за переміщенням відповідно до пір року)?
— Наведіть приклади перелітних птахів своєї місцевості.
— Наведіть приклади осілих птахів своєї місцевості.
— Поясніть причини відльоту птахів у вирій.

Птахи восени. Перелітні й осілі птахи, природознавство

Повернутися на сторінку Природознавство

Добавить комментарий

© gorodenok.com, 2011–2019. При цитуванні матеріалів gorodenok.com гіперпосилання на джерело обов’язкове.
З усіх питань звертайтеся на адресу info%gorodenok.com.

Що стає з комахами восени

I. Організаційний момент

1. Вправа «Погода»
—Яка зараз пора року?
—Який місяць?
—Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
—Який стан неба?
—Яка температура повітря?
—Чи були сьогодні протягом дня опади?

2. Запитання для повторення
— Назвіть ознаки осені в неживій природі.
— Як змінюється температура з настанням осені?
— Чи вплинуло похолодання на рослини, як вони змінилися?
— Як змінилися трави восени?
— На яких деревах є, а на яких — немає листя?

II. Повідомлення теми і мети

Сьогодні на уроці ми розглянемо, як зміни в неживій природі восени вплинули на життя комах

III. Вивчення нового матеріалу

Робота за малюнками або колекціями комах
— У колекціях знайдіть і назвіть комах, що зустрічаються восени
— У яких місцях восени можна зустріти найбільше комах і чому?
— Де вони ховаються?
— А чи чути восени музику цвіркунів і коників? (Ні, не чути.)

З настанням осені змінюється життя комах. Деякі з них зовсім зникають (ті, які живляться пилком і нектаром). Наприклад, восени зовсім мало стає метеликів. Куди вони зникають? Більшість з них гине з настанням перших похолодань. Деякі забиваються в щілини дерев, у кору дерев і там зимують.
Узагалі ми майже не можемо побачити комах, які літають у по вітрі. Але під листям ми можемо знайти завмерлих жучків-сонечок.
Ще літають джмелі. Джмелі — наші друзі. Лише вони, маючи довгий хоботок, можуть запилювати квіти червоної конюшини (Показ на малюнку.)
Гніздо джмеля розміщується у землі. Восени вся джмелина сім’я вимирає. Живими залишаються лише молоді джмелі, які, перезимувавши, навесні створюють нове гніздо. Тому зимуючих джмелів потрібно берегти.
А мурашки не замерзають навіть тоді, коли дуже холодно, понад 30 °С морозу. А чому вони не замерзають? У тілі вони накопичують рідину гліцерин, яка й рятує їх від морозу.
Комах восени стає менше, а ось павуків устрічається дуже багато. У ясні дні можна спостерігати літаюче павутиння, на якому сидить маленький павучок. Він перед тим залазить на кінчик гілки, жердини і починає випускати павутину, яка стає все довшою й довшою, потім павучок перекушує павутину, вітер її підхоплює і заносить далеко. Так молоді павуки розселяються на нові території.

Висновок. Комахи живляться рослинами, рослини восени відмирають або скидають листя, оскільки комахам немає чим живитися, вони або гинуть, або ховаються в щілини й інші затишні місця.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь

1. Міні-проект. Як готуються до зими бджоли?

• Зимою спить, літом бринить,
Понад квітами літає, медок збирає. (Бджола)

• Я труд поважаю,
Все літо літаю
У поле, до гаю,
Збираю медок
Із різних квіток.
Кого не злюблю,
Того жалом колю. (Бджола)

• Стоїть завод у полі.
Який? А це секрет.
Працюють в ньому бджоли,
Виготовляють мед. (Вулик)

• Не мотор, а шумить,
Не пілот, а летить,
Не гадюка, а жалить (Бджола)

• У садку малий Микитка
Захотів зірвати квітку,
А вона його вкусила
Що за квітка це була?
Це не квітка, а … (бджола).

• У вишневому садку
Чути пісеньку таку:
— Джу-джу-джу —
На весь садок.
Нам нектар, а вам медок.
Аж тремтять довкруг гілки.
То збирають мед (бджілки).

— Як називається продукт, який бджоли дають людям? (Мед)

Бджола — медоносна комаха. Вона збирає квітковий нектар і перетворює його на мед. Мед — дуже цінний продукт. Бджоли запилюють сільськогосподарські культури, завдяки чому значно підвищується їх урожайність.
Готуючись до зими, бджоли не впадають у сплячку. З настанням холодів вони перестають рухатися, збиваються в купу, зігріваючи одна одну. А в цей час продовжують живитися медом і цукровим сиропом, який їм спеціально постачають бджолярі. А скупчуються вони на листках, які утворені чашечками з воску і називаються стільниками. Бджоли затикають прополісом усі щілини, зменшують льоток (віконечко, через яке влітають і вилітають з вулика).

Прикмети
• Якщо бджоли вилітають вранці-рано — на ясну погоду.
• Якщо довкола квіток жовтої акації багато комах — на ясну погоду.
• Бджоли скупчилися на стінках вулика — на велику спеку.
• Припинився рух мурашок коло мурашника — чекай непогоду.

Прислів’я
• Бджоли раді цвіту, а люди — літу.

2. Робота над загадками про комах

• Серед лісу горбик-дім,
Тисячі живуть у нім.
Працелюбні ці комахи:
Добрі, щирі, розумахи… (мурахи).

• Тонкі ніжки, два крила,
І за розміром мала.
У кімнаті, на дворі,
Рідна нам, як комарі. (Муха)

• Фрукти, цукор полюбляє,
Де солодке відчуває.
В смужку в неї одежина,
Із комах уся родина. (Оса)

• Їх дружина кров з нас п’є,
В неї хист до цього є.
Як над вухом запищить
Так і хочеться набить! (Комар)

• По травичці, по землі
Коні бігають малі
Іподромом для них луг,
Не поставиш їх у плуг! (Коник-стрибунець)

• У червоного малятки
На спині краплинки цятки
Чорні вуса, голова,
Любить лагідні слова. (Сонечко)

• У живого гвинтокрила
На спині прозорі крила
Кольорові шати,
Любить мандрувати (Бабка)

• Заповзята трудівниця,
Вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
Називається… (мураха)

• В мене довгий хоботок,
З квіт збираю я пилок.
Ще яскраві крильця маю,
Безтурботно я літаю. (Метелик)

• В нього крила, в нього вуса,
Трохи я його боюся.
Як летить так чути звук.
Бронзовий великий… (жук)

V. Підбиття підсумків
— Яких ви знаєте комах? (Мурашки, мухи, колорадські жуки, сонечка, джмелі, бджоли…)
— Куди зникають комахи восени?
— Чому комахи восени ховаються?
— Що роблять бджоли з настанням холодів?
— А як люди допомагають бджолам готуватися до зими? (Утеплюють вулики, годують бджіл сиропом…)
— Куди восени з никають метелики? (Більшість гине після перших холодів. Деякі ховаються в щілинах дерев, парканів, будинків, де й зимують.)
— Як готуються до зими мурахи? (Зачиняють усі входи в мурашник і самі збираються в купу.)

Комахи восени. Як готуються до зими бджоли?, природознавство

Повернутися на сторінку Природознавство

Related Post

Як проводиться тест ДНКЯк проводиться тест ДНК

Його беруть методом зіскрібка спеціальним аплікатором з ротової порожнини. Це займає всього кілька секунд, абсолютно безболісно, ​​і такий мазок може братися навіть у немовляти. Здати біоматеріал для лабораторії Медікал Геномікс

Скільки у котів вікСкільки у котів вік

Зміст:1 Скільки живуть коти: що впливає на тривалість життя1.1 Скільки живуть коти2 Як визначити вік кота, скільки років тварині за людськими мірками2.1 Як визначити вік кошеняти2.2 Як визначити вік кота

Який корінь у слові ЧайкаЯкий корінь у слові Чайка

Корінь: -слов-; закінчення: -о. Корінь — це головна значуща частина слова, яка містить спільне значення всіх споріднених слів. Слова з однаковим коренем ще називаються спільнокореневими: сад, садок, садівник. Щоб знайти