Чому не становлять словосполучення підмет і присудок

Урок “Словосполучення. Головне та залежне слово у словосполученні”

Тема цього уроку вивчається у 5 класі. Мета: дати поняття про словосполучення; формувати вміння утворювати словосполучення та виділяти їх із речень; формувати вміння працювати з підручником, навички аналізу мовних явищ, розвивати логічне мислення, мовлення, увагу, пам’ять, виховувати любов до праці.

Тема: Словосполучення. Головне та залежне слово у словосполученні

Мета: дати поняття про словосполучення; формувати вміння утворювати словосполучення та виділяти їх із речень; формувати вміння працювати з підручником, навички аналізу мовних явищ, розвивати логічне мислення, мовлення, увагу, пам’ять, виховувати любов до праці.

Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал .

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

І І І. Оголошення теми і мети уроку

І V . Актуалізація опорних знань

Виконання підготовчої вправи

Перепишіть словосполучення. Поставте запитання від одного слова до іншого.

Золота осінь, повна води, видно далеко, твори Шевченка, лю ­ бить співати, перші двоє, відомий серед спортсменів, всі повністю, купатися в морі.

V . Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Словосполучення – це щонайменше два самостійних слова, одне з яких є головним, а інше – залежним. Головним є те слово, від якого ставлять питання. Залежним називають слово, яке відповідає на це питання.

До словосполучень не належать:

  • підмет з присудком (тато співає);
  • іменник чи займенник з прийменником (перед школою);
  • однорідні члени речення(дощ і вітер).

Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 32.)

Робота біля дошки.

Записати слова та словосполучення. У кожному словосполученні визначити слова головне й залежне. Встановити змістовий зв’язок між ними, поставивши запитання від головного слова до залежного. Пояснити, як здійснюється між словами у словосполученні граматичний зв’язок.

Урожай – багатий урожай , бібліотека – шкільна бібліотека , перший – перший у навчанні , працювали – працювали на фермі , збирають – збирають яблука .

Бесіда за запитаннями

· Що точніше називає предмет, дію або ознаку – слово чи словосполучення?

· Чи рівноправні у словосполученні слова? Як визначити слово головне та залежне?

Серед записаних на дошці словосполучень прочитати ті, у яких залежне слово пов’язується з головним за допомогою закінчення. Прочитати словосполучення, у яких залежне слово пов’язується з головним за допомогою закінчення і прийменника. Назвати, якою частиною мови виражене головне слово у цих словосполученнях.

V І . Закріплення вивченого матеріалу . Виконання вправ

1. Прочитати. З поданих речень виписати 4-5 словосполучень. Визначити в них головне й залежне слова. Чому головні члени речення не утворюють словосполучення?

Веселе сонечко ховалось в веселих хмарах. (Т. Шевченко). Сміялись небеса блакитні колись маленькому мені. (Д. Білоус.) Пропливають зорі України над моїм розчиненим вікном (В. Сосюра). Зірок достиглих розсипи небесні сіяють над оселями в селі. (Д. Білоус.) Гаснуть вогні у місті, ніби в безодню моря падають зорі янтарні. (М. Рильський.)

2. Прочитати загадки, відгадати їх. Із речень виписати кілька словосполучень, у кожному визначити головне й залежне слова. З’ясувати, як у кожному з виписаних словосполучень здійснюється граматичний зв’язок між словами. Визначити, якими частинами мови виражене кожне із словосполучень.

1. Червоний гість дерево їсть. 2. Увечері вмирає, а зранку оживає. 3. Ой за полем, за горами золота нагайка в’ється. 4. Кольорове коромисло через річку повисло. 5. Чорна корова, золоте теля.

Відгадки. 1.Вогонь. 2. День. 3. Блискавка. 4. Веселка. 5. Місяць на небі.

3. Записані на дошці (або спроектовані на дошку) словосполучення записати в такій послідовності: 1) словосполучення з прикметника та іменника; 2) словосполучення з двох іменників; 3) словосполучення з дієслова та іменника; 4) словосполучення з дієслова та прислівника.

Золота осінь; розповісти казку; осіннє сонце; висловити вдячність; говорити щиро; краєчок неба; уривок пісні; гарна мелодія; подивитися вдячно; промені зорі; розпочати розмову; заспівати тихо.

4. Прочитати. Визначити, який з двох варіантів правильний (його підкрeслено). Правильні варіанти записати, визначити в кожному головне та залежне слова.

Приймати участь брати участь ;

відкрити двері відчинити двері ;

розплющити очі відкрити очі ;

подякувати вчителеві подякувати вчителя .

Робота з підручником. Виконання вправи 62 (усно)

Прочитати. Записати тільки словосполучення. Пояснити, чому не становлять словосполучень пари слів, що з’єднуються сполучниками і в реченні виступають в ролі однорідних членів, а також підмет і присудок. У виписаних словосполученнях визначити головне і залежне слова. Ввести виписані словосполучення до самостійно складених речень (усно).

Сонце і хмари; кошлата хмарина; небо захмарилось; сяйнула блискавка; заворушились повільно; краєчок сонця; краплі дощу; шугонула злива; вітер і дощ; свинцеве небо; всміхнулось кисло.

Робота з підручником

Виконання вправи 63.

V ІІ . Підбиття підсумків уроку

Бесіда за запитаннями

· Для чого вживаються словосполучення?

· З яких частин (слів) складається словосполучення?

· Як залежне слово пов’язується із головним?

· Як встановлюється між ними змістовий зв’язок?

· Як здійснюється граматичний зв’язок?

· Чому не становлять словосполучення підмет і присудок?

· Чому не є словосполученнями поєднання іменників або займенників із прийменниками?

V ІІІ . Домашнє завдання

Урок з теми “Словосполучення й речення. Головні члени речення. Просте речення”

Урок передбачає повторення вивченого про словосполучення, його будову, зв’язок між словами у словосполученні, відмінність між словосполученням та сполученням слів; про речення, його будову, види речень за метою висловлювання, за емоційним забарвленням, за кількістю граматичних основ, про головні та другорядні члени речення; удосконалювати вміння визначати члени речення; удосконалювати пунктуаційні вміння та навички. Заняття проведено у формі мандрівки, що складається з таких станцій: збирання в дорогу “Повний вперед!”, вулиця перешкод, майдан міркувань, бульвар творчості, озеро загадок, лабіринт каламбурів, місто скарбів.

Урок № 2 Дата

Тема . Словосполучення й речення. Головні члени речення. Просте речення.

Мета: повторити вивчене про словосполучення, його будову, зв’язок між словами у словосполученні, відмінність між словосполученням та сполученням слів; про речення, його будову, види речень за метою висловлювання, за емоційним забарвленням, за кількістю граматичних основ, про головні та другорядні члени речення ; удосконалювати вміння визначати члени речення; удосконалювати пунктуаційні вміння та навички ;

розвивати пам’ять, увагу, аналітичні здібності; розвивати соціальну, комунікативну, творчу компетентності;

виховувати любов до рідної мови, формувати чуття влучного образного слова.

Обладнання : підручник, таблиця, дидактичний матеріал, маршрутний лист подорожі, мультимедійний супровід уроку.

Внутрішньопредметні зв’язки: правильне інтонування речень, удосконалення вмінь відтворювати деформований текст, розігрування діалогів.

Міжпредметні зв’язки : українська література, природознавство.

Тип уроку : урок повторення та узагальнення вивченого.

І. Повідомлення теми і мети уроку. Перевірка домашнього завдання

– Добрий день, діти! Сьогодні ми з вами проведемо помандруємо. Я вже бачу як загорілися ваші очі, як ви з нетерпінням чекаєте на пригоди.

А працюватимемо ми під таким девізом :

Не просто дивитись, а бачити!

Не просто відповідати, а міркувати ,

Дружно й плідно працювати.

-Думаю, що усім відомо, що будь – яка мандрівка не може пройти без підготовки, без збирання речей у дорогу. Тож нашими речами є сумлінно виконане домашнє завдання. Давайте його перевіримо.

ІІ. Повторення ключових питань.

* Маршрутний лист

Як відомо, навіть найпростіша мандрівка передбачає складання її маршруту. Ми з вами будемо мандрувати за допомогою маршрутного листа, який лежить у вас на партах.

Інструктаж щодо роботи з маршрутним листом

*За сумлінне виконання завдань № 1 – 7 ви можемо поставити собі чи другові 0 – 0, 5-1 бал.

*За правильне виконання завдання № 8 «Місто скарбів» ви можете отримати 3 бали ( кожне тестове питання оцінюється в 0, 5 б.)

*Усього можна отримати 10 балів.

*За сумлінну активну роботу учитель має право вам додати 1 чи 2 бали.

Назва мандрівки

Словосполучення й речення. Головні члени речення. Просте речення .

Маршрутний лист

____________________________________________

Прізвище, ім я, клас

Назва етапів мандрівки

Взаємооцінка

Оцінка вчителя

Збирання в дорогу

«Повний вперед!»

Вулиця перешкод

Майдан міркувань

Бульвар творчості

Озеро загадок

Лабіринт каламбурів

Хвилинка- повторинка

Місто скарбів

* Збирання в дорогу «Повний вперед!» ( інтерактивна гра «Мікрофон»):

  • Що називається словосполученням?
  • Як пов’язуються слова у словосполученні?
  • Як визначити в словосполученні головне і залежне слова?
  • Чому не утворюють словосполучення підмет і присудок, а також однорідні члени речення?
  • У чому полягає відмінність між реченням та словосполученням?
  • Які бувають речення за метою висловлювання?
  • За емоційним забарвленням?
  • За наявністю головних членів?
  • За будовою (кількістю граматичних основ)?
  • Що утворює граматичну основу речення?
  • Які є другорядні члени речення?
  • Які члени речення називаються другорядними?

*Робота з підручником.

Опрацювання таблиці «Словосполучення», «Речення».

ІІІ. Виконання вправ на повторення та узагальнення.

*Вулиця перешкод

До кожного слова підберіть залежне слово з метою точнішого , конкретнішого визначення предмета, ознаки, дії

*Майдан міркувань.

Визначте, які з наведених поєднань не є словосполученнями.

Укласти угоду; архіви й бібліотеки; на арені; творча робота; розуміти й відчувати; вода спадала; буду навчатись; духовний розвиток; протягом року; хліб і сіль; ранок позначався змінами; не більше чотирьох годин.

Доберіть до поданих головних слів залежні , складіть з ними 2 речення.

Школа, майстер, виробництво, верстат, розкрій, підготувати, облицювати, лакувати, шліфувати, зняти.

* Фізхвилинка . Розігрування веселих діалогів

Прочитати діалоги за особами, правильно інтонуючи кожну репліку. Вказати окличні речення.

– Якщо йти до магазину, то ще ні, а якщо гуляти, то вже!

– Чому ти так пізно повернулася додому?

– Я була в Марійки – допомагала їй робити уроки.

– Я допомагала Марійці робити мої уроки.

– Який твій найулюбленіший предмет?

*Озеро загадок.

Прочитати загадки, відгадати їх. Із речень виписати кілька словосполучень, у кожному визначити головне й залежне слова. З’ясувати, як у кожному з виписаних словосполучень здійснюється граматичний зв’язок між словами. Визначити, якими частинами мови виражене кожне із словосполучень.

1. Червоний гість дерево їсть.

2. Увечері вмирає, а зранку оживає.

3. Ой за полем, за горами золота нагайка в’ється.

4. Кольорове коромисло через річку повисло.

5. Чорна корова, золоте теля.

1.Вогонь. 2. День. 3. Блискавка. 4. Веселка. 5. Місяць на небі.

Розташуйте слова у правильному порядку, щоб прочитати речення, доведіть, що вони прості.

1.Бути писати – ось того щоб початок і джерело правильно мудрим .

2. Для жити та освіченої вченої значить думати людини

* Хвилинка – повторинка

Робота біля дошки та в зошиті. Записати речення, підкреслити підмети й присудки. Визначити види речень за метою висловлювання та будовою.

Осінь на рябому коні їздить (Нар.творч.) Осінь ходить, яблука золотить (М.Рильський.) Падають тепло і глухо яблука в нашім саду (В.Сосюра.) Чатує осінь на останнє листя старого дуба (Л.Костенко.) Каштанів жовтий лист прощально одшумів (В.Сосюра.)

ІV. Підбиття підсумків уроку.

*Місто скарбів

Тестові завдання .

1.Укажіть словосполучення:

В писати твір;

2. Укажіть поширене словосполучення:

В помаранчеві ягоди горобини;

3. Укажіть розповідне речення.

Б Зачиніть, будь ласка, кватирку.

Г У вівторок буде контрольна робота.

4 . До словосполучень не можуть належати:

А поєднання іменників із прикметниками ( погожий день, щире слово) ;

Б поєднання іменників або займенників із прийменниками (після уроків, зі мною);

В поєднання дієслів із прислівниками (працювати наполегливо, рухатися швидко) ;

Г поєднання дієслів і займенників ( йти зі мною, говорити з тобою)

5 . Граматична основа речення складається

Б з підмета і присудка ;

В з присудка та обставини ;

6. Спонукання до дії (наказ, прохання) вражається

Г у спонукальному реченні.

1 –В, 2 – В, 3 – Г, 4 – Б, 5 – Б, 6 – Г.

Діти, підрахуйте кількість балів, отриманих протягом подорожі ( самооцінка та взаємооцінка). Оцінка учителя буде виставлена після уроку.

V. Домашнє завдання.

Опрацювати параграф ________, знати ключові поняття з теми; виконати диференційоване завдання: І група – робота з текстом; ІІ група – робота з картками.

Завдання для І групи

  • Прочитати текст, із 5 та 6 речення виписати усі можливі словосполучення. Зробити їх розбір.Пояснити, чому головні члени речення (підмет і присудок) та однорідні члени не становлять словосполучень.

День був ясний. Починалось бабине літо. Надворі стояла суша. Сонце ходило в небі низько, але добре ще припікало косим промінням. Тихий вітер ледве ворушився. Половина листя на вербах вже пожовкла, але на тополях лист зеленів, ніби влітку. Тільки зелена низька озимина нагадувала про осінь. Надворі летіло павутиння. Проти сонця воно лисніло, наче легка біла хмара порвалась на небі, розпалась на нитки і полетіла на землю. Павутиння обснувало тополі, верби, стіжки. Воно маяло на вершечках садків, метлялось коло хрестів церкви і знов летіло та летіло… (За І.Нечуєм-Левицьким; 85 сл.)

Завдання для ІІ групи

Переписати, ставлячи в кінці речень розділові знаки. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи. Розповісти, які бувають речення за інтонацією й за метою висловлювання.

Ви чули казочку про край царя Гороха Чи знаєте, чому людей там стало трохи Хтось іскру з люльки здув, а загасить не зміг. І знявсь пожар такий, аж загорівся сніг

Переписати, ставлячи в кінці речень розділові знаки. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи. З’ясувати вид кожного речення за метою висловлювання. Вказати окличні речення.

Чи то я недбалий Чи то я ледачий Оце задали нам чотири задачі й письмо на додачу І вже я навколо нічого не бачу А вітер з розгону влетів до кімнати: «Та доки ж сидіти Та доки писати»

Related Post

Де з’являються перші висипання під час вітрянкиДе з’являються перші висипання під час вітрянки

Перші елементи висипу можуть з'явитися за нормальної температури тіла. Висипка локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. Везикули за вітрянки мають вигляд червоних горбків на шкірі розміром п'ять-десять

Епв пероноспороза соїЕпв пероноспороза сої

Пероноспороз (Пероноспороз / Ложная мучнистая роса ) У період вирощування розсади у уражених рослин на верхній стороні сім’ядоль і листя утворюються блідо-жовті, жовті розпливчасті (неправильної форми) плями. При високій відносній