Україна часів Т. Шевченка. Дитинство Т.Г.Шевченка – «легендарного поета» та «великого борця за волю свого краю» (на основі повісті С.Васильченка «Широкий шлях» частини першої «У бу
Ознайомити учнів з фрагментами із біографічної повісті С.Васильченка «Широкий шлях», поглибити знання дітей про Україну часів Т.Шевченка, розглянути дитинство як період формування «легендарного поета» та «великого борця за волю свого краю»; розвивати критичне мислення, зв’язне мовлення, навички виразного читання, вміння опрацьовувати тексти біографічних творів; виховувати любов до України, шанобливе ставлення до життя та творчості Т.Г.Шевченка.
Тема. Україна часів Т. Шевченка. Дитинство Т.Г.Шевченка – «легендарного поета» та «великого борця за волю свого краю» (на основі повісті С.Васильченка «Широкий шлях» частини першої «У бур’янах»)
Мета: ознайомити учнів з фрагментами із біографічної повісті С.Васильченка «Широкий шлях», поглибити знання дітей про Україну часів Т.Шевченка, розглянути дитинство як період формування «легендарного поета» та «великого борця за волю свого краю » ; розвивати критичне мислення, зв’язне мовлення, навички виразного читання, вміння опрацьовувати тексти біографічних творів; виховувати любов до України, шанобливе ставлення до життя та творчості Т.Г.Шевченка.
Тип уроку : узагальнення знань, умінь та навичок.
Обладнанння: презентація , відео та аудіо сюжети, ілюстрації Л. В. Ільчинської, міні-підручники.
Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Діти під звуки бандури розповідають про Україну часів Шевченка ( розповідь супроводжується світлинами про Україну)
За широкими морями, за лісами дрімучими ще й за горами кам’яними у далекій стороні був колись край… Це була – країна смутку і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше мають її, країна вікової, героїчної боротьби за волю…… це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медовії та молочнії ріки. Це марні, обшарпані, голодні люди. Ідуть на панщину чорні і німі. Ідуть, дітей ведуть. Це царське та панське безмежне свавілля…. Праця до сьомого поту…
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
– Діти, про яку країну нам розповіли ваші однокласники ( Україна)
– Який жанр літератури нагадує початок твору, який ви щойно прослухали у виконанні ваших однокласників ? (Легенда, казка)
– Чому автор пише люди змушені були боротися за волю…. ( Люди були кріпаками)
– А що таке кріпацтво? ( Система суспільних відносин, за якою поміщик мав право на особу, працю й майно підлеглих йому селян-кріпаків)
– Кого називали кріпаками? (Кріпак – селянин, що був власністю поміщика за часів кріпацтва )
– Діти , як ви вважаєте, чому люди йдуть німі на панщину? (Безправні раби-кріпаки, позбавлені рідної української мови )
Слово вчителя
Ось так образно, сильно й страшно показує Васильченко Україну часів народження свого генія – Тараса Шевченка . Зображує Україну такою, якою він її уявляв, прекрасною і водночас нещасною, бо була в ярмі кріпацтва.
Свою повість він присвячує легендарному поетові , письменнику, художнику, великому борцеві за волю свого краю, свого народу – Тарасу Григоровичу Шевченку.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні ми поглибимо наші знання про Україну часів Т.Г.Шевченка, продовжимо знайомство з дитячими роками великого поета. Багато нового і цікавого дізнаємося про життя месії українського народу з біографічної повісті С.Васильченка «В бур’янах».
Бесіда
Діти, давайте пригадаємо жанр твору С. Васильченка « В бур’янах». (Повість)
Теорія літератури
Діти , що таке повість ? (Повість – це великий прозовий розповідний твір)
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
Слово вчителя
Ім’я Т.Г.Шевченка відоме кожному українцеві з раннього дитинства. Мабуть, немає родини, в якій би не шанували поетичний спадок видатного сина українського народу, не ставилися з глибокою повагою до його життя і творчості. Про його дитинство ми дізналися із повісті Васильченка « В бур’ янах». Давайте узагальнемо наші знання про дитячі роки Кобзаря і створимо скрап-букінг про дитинство письменника.
Методичний коментар
Скрап-букінг – це альбом з фотографіями, фотоколажами, декорований елементами, картинками, афоризмами та іншими записами.
Діти, я вам роздала ілюстрації до повісті, ваше завдання бути максимально уважними і якщо у вас знаходиться світлина , зміст якої ми обговорюємо, ви піднімаєте руку і прикріплюєте її на дошці.
Робота над створенням скрап-букінга
Слово вчителя
Діти, як ви гадаєте, хто буде центральною постаттю сторінки нашого скрап – букінга ? ( Шевченко)
Слово вчителя
- Року 1814, з 26 на 27 лютого старого стилю, темної ночі, перед світом у селі Моринцях на Звенигородщині, у хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгардта сталася важлива подія
( кріпимо ілюстрацію породіллі )…
( Народився Тарас Шевченко, кріпак пана Енгельгарта)
Що воно означає – це ім’я – Тарас? Етимологія підказує. Ім’я Тарас прийшло до нас з грецької мови, в якій слово «тарактіос» означає бунтівливий, бунтівник.
- Що містичного ви помітили в народженні Кобзаря …. ( баба повитуха побачила у вікні долю письменника )
- Що ж то за доля була ?
Інсценізація ( дівчинка у вишитій сорочці під тиху музику розповідає про долю Тараса )
Я – тиха Доля, доленька Тараса…
В вінку терновім, боса на снігу…
Втирала сльози, зронені завчасно,
Співала «люлі» ще у сповитку.
Я проводжала маму Катрю в вічність,
Разом з Тарасом
Свічку їй несла.
Тихенько в бур’яні писала вірші
І малювала мрії крадькома.
Я з ним ходила тих стовпів шукати,
Що небо підпирають…
- Діти, що ж доля напророкувала новонародженому дитяті? (Мужик серед панів, який боротиметьсяз панами словом)
Але Тарас маленький , його батьки на панщині ( кріпимо ілюстрацію)
( Катря)
Творчий переказ від імені літературного героя ( Розказати від імені Катрі, як вона доглядала за Тарасиком.)
Я ,Катря, старша сестричка Тараса, мати з батьком на панщині , а я ще сама недоросла, зв’язана з малим Тарасом, як ланцюгами; сповивала, колихала, пісень співала, запихала дитячий плач куклою, по кутку носилася з ним, як із цяцькою. Одного разу, коли я загралася з подружками , Тарасика мало не
з’їла свиня. ( кріпить ілюстрацію )
Бесіда
- Діти, що то за історія зі свинею ? ( Одного разу, Катря загралася з подружками, і забула про Тарасика, якого мало не з’їла свиня)
- Чим годувала Катря дитину? («Находить житнього хліба жовану куклу , нашвидку піджовує її , пхає дитині в рот. Дитина із звірячою жадобою починає ту осоружну куклу жувати, ссати, тіпати, щось мимрячи невиразне!»)
- Яке ж було дитинство кріпацьких дітей?
- Діти, подивіться на хату, у якій народився та виріс Тарасик.
- З чого видно, що у цій хаті живуть дуже бідні люди? ( Стара, пошарпана)
- Як Васильченко описував хату Т. Г. Шевченка ? (« Невесела у Шевченка зимою та восени хата – стоїть край села, як примара, найгірша, мабуть, в усьому селі: кривобока, стара, стіни повигинались, солома на покрівлі потемніла, потрухла, мохом узялася, почорнів од диму вивід, од вітру порозлазилась, дірки світять голими латами» )
Вправа «знайди епітет»
- Епітети : (кривобока, невесела, потрухла, дірява, полатана.)
Слово вчителя
- Немало зазнав щастя і горя Тарас у батьковій хаті. Але ця хатина була йому найдорожча. Малюнок, який ви бачите, Т. Шевченко намалював у 1843 році.
Час не стоїть на місці, Тарасик росте, і нянька йому більше не потрібна.
Робота з ілюстративним матеріалом
Коментар вчителя. Вчитель пропонує учням розглянути ілюстрацію і дібрати цитату до неї .
– Який епізод твору зображено на даній ілюстрації? Зачитайте!
– Діти, чим любив займатися Тарас ? ( Мандрувати)
Перегляд відеосюжету з фільму « Заповіт» режисера Станіслава Клименка
- Куди мандрує Тарас ? ( Побачити залізні стовпи, що підпирають небо і ворота, кудисонцезаходить на ніч )
- Про яку рису характеру Шевченка це свідчить? ( Допитливість )
Слово вчителя
Отже, Тарасик був допитливим та рухливим хлопчиком. Ми вже з вами притомилися, давайте трішечки порухаємося та відпочинемо.
Фізкультхвилинка
Слово вчителя
Отже, Тарас був рухливим, допитливим , енергійним.
- Що кажуть про Тараса на селі? ( «Щось добряще з нього вийде»)
- Що каже про Тараса батько? ( Розбіяка, другий Кармелюк)
- Хто такий Кармелюк ? ( Розбійник на Поділлі, однімав у панів, наділяв бідних)
- Куди любив ходити Тарас на свята? ( До діда)
- Чому? ( Дід любив розповідати про Коліївщину: Залізняка та Гонту)
- Як на характер малого Тараса впливали перекази про минуле , почуті від діда Івана ( Уявляв себе гайдамакою )
- Хто такі гайдамаки ? (Гайдамак – повстанець)
- Що вражало хлопця в дідових розповідях ? ( Героїчне минуле нашого народу)
- Чим ще захоплювався Тарас?
( Народними піснями)
Слово вчителя
Діти , прослухайте, будь ласка, пісню
« Гомін, гомін по Діброві» , та подумайте, що вплинуло на потяг маленького Тараса до словесного мистецтва
Прослуховування народної пісні « Гомін , гомін по Діброві»
- Діти, що вплинуло на потяг малого Тараса до словесного мистецтва ?
( Співучий куток України, Звенигородщина . Шевченко ще змалку купався в народних піснях ( Прикріплюємо ілюстрацію )
Слово вчителя
Ще Тарасику дуже подобалося вчитися у школі
- Якою була тогочасна наука у школах? (Наука була нудною, але всеодно подобалася Тарасу )
Слова вчителя
Діти, у вас у підручниках уміщено скорочений варіант повісті, я б хотіла , щоб ви знали, що у Тарасика була подруга Оксанка, з якою вони товаришували. Оксана була першим Тарасовим коханням .
Відеофрагмент фільму « Заповіт» режисера Станіслава Клименка
Слово вчителя
Однією з яскравих сторінок життя Тараса було його знайомство і дружба з Оксанкою, вона вплинула на його світогляд і творчість , їй він присвятив вірш « Ми в купочці колись росли…..»
(Кріпимо ілюстрацію)
Методичний коментар
Прийом експресивної психотехніки «Кольорограма».
На аркушах паперу учні малюють фарбами довільну геометричну фігуру чи роблять просто мазок того кольору, з яким у них асоціюється світ героя. Потім демонструють усім свій вибір.
Коментар вчителя
Діти, давайте за допомогою фарб, передамо світ героя, адже людина сприймає навколишню дійсність за допомогою кольорів , якщо в житті переважають позитивні моменти, то ми бачимо усе в яскравих кольорах . Діти , на ваших партах ви бачите листки паперу, на них, будь ласка, відобразіть за допомогою олівців життя, характер Тарасика. Я полегшила вам завдання і дібрала інформацію про символіку кольорів.
Символіка кольорів
Жовтий колір – створює гарний настрій. Це колір щастя, фантазії, мудрості. Люди, який приваблює жовтий колір відкриті до всього нового.
Зелений – символізує природу і саме життя.
Синій колір символізує небо і вічність. Він також може символізувати доброту, вірність, допитливість .
Білий колір – це світло, він символізує чистоту і духовність.
Сірий колір символізує невизначеність, самотність, одноманітність.
Чорний – він представляє щось невідоме і таємне. Колір таємниці, смутку, зла і смерті .
Червоний колір символізує небезпеку та агресію.
Слово вчителя
Отже, у ваших кольограмах домінують радісні, барвисті кольори. Це означає, що маленький Тарасик був допитливим , добрим , веселим умів помічати красу навколишнього світу.
Діти, на жаль , у нашому житті трапляються і негативні ситуації.
- Яке горе отруїло Тарасику серце? ( Смерть матері, одруження батька, смерть батька)
- Як жилося Тарасику після смерті батьків ?( Важко…. Мачуха була сварливою, пильнувалалише власних дітей )
- Чи повернувся маленький Шевченко до навчання ? ( Так , ушколі був і за сторожа, і за учня)
- Чому Тарас терпів усі знущання дяка? (Бо дуже хотів вчитися, читати книжки дяка)
Кольограма ( продовження роботи)
Слово вчителя
Діти , як бачите, життя Шевченка змінилося. Поверніться , будь ласка , до ваших кольорам, та додайте тих кольорів , які з’явилися у його житті.
Отже, на жаль, життя Тарасика змінилося в гірший бік. І у ваших кольограмах з’являються такі кольори , як чорний, сірий, червоний.
Робота з ілюстрацією
– Що ви бачите на цій ілюстрації?
( Тарас зачитується віршами, піснями, бувальщинами , які він записав до своєї
книжечки)
Слово вчителя
Була у Тарасика єдина втіха. … Утече собі від усіх в бур’яни та й малює. І забуває він тоді про всі біди, а світ йому здається великим та прекрасним.
У мальовничому кутку України, у селі Кирилівці, було багато малярів. Це й не дивно , бо Кирилівка мальовниче місце. Малював і Шевченко: сади, хати, природу.
- Діти, скажіть, будь ласка, коли Шевченко відчув справжній потяг до малярства ? ( «Дяк послав хлопця домаляра, і той побачив як на мертвій дошці за допомогою пензля з’являється образ людини».)
- В кого Шевченко навчався малярству ? ( Спочатку в Лисянівського маляра, але той не бажав вчити Тараса, а лише хотів, щоб він йому прислужував, потім в Маляра з села Тарасівка, але він сказав, що вТараса не має талану)
- Що сказав хлипнівський маляр про малярський хист хлопчика ? ( З нього буде толк, але потрібно, щоб Тарас взяв дозвіл у пана)
- Чи дозволив пан Тарасу вчитись малярству в хлипнівського майстра?
(«Не оддам, нам самим таких треба»)
- Чи зневірився Тарас у своєму житті? ( Ні!)
- Давайте знайдемо цитату з твору ..( « Натовпом плинули думки.
Пригадалось малярство,мрії, і з нутра стала підійматись якась могуча, міцна сила, що прагне боротьби. та гаряча, таємна, невиразна надія, що з нього щось вийде. мусить вийти..»)
Отже, не дивлячись на усі випробовування життя , Тарас вірить у своє світле майбутнє.
Пісенна ілюстрація
Музика супроводжує людину протягом усього її життя і в горі, і в радості. Я вам пропоную прослухати музичні фрагменти та з’ясувати до якого життєвого періоду Тараса Шевченка належить та чи інша музична композиція.
Слово вчителя
Читаючи повість « В бур’янах» , ми уявили страшні картини життя простого народу в поневоленій панами Україні, усім серцем сприйняли горе і страждання, через які довелося пройти маленькому кріпаку, майбутньому видатному сину свого народу – всесвітньо відомому поету Т.Г.Шевченку.
- Діти, скажіть, будь ласка, хто є автором повісті « В бур’янах»?
( С. Васильченко)
Я вам пропоную відобразити ваші знання з біографічних відомостей про
С. Васильченка у формі піраміди.
Вправа « Біографічна піраміда»
Два слова, які його характеризують .
Три слова звідки родом письменник.
Чотири слова про дитинства письменника.
П ять слів про захоплення письменника .
Завдяки чому став відомий………
Мальовничий край Чернігівщини
Важке, пригноблене, голодне дитинство
Любив пісню, влучне та правдиве слово, гумор
Написав повість про величного Кобзаря
Слово вчителя
Рефлексія
- Діти, що було найбільшою цінністю для Тарасика ?( Книжечка)
- Чому? ( Там він записував вірші, пісні, бувальщини)
На нашому уроці теж є така книжечка. Я вам пропоную дістати з неї сувої та відповісти на запитання .
- Чи сподобався вам наш урок? Чим саме?
- Чим ви поповнили свою «скарбничку знань»?
- Що ви розкажете про наш урок своїм батькам, друзям?
- Чим особливим запам’ятається вам наш урок?
- Який фрагмент твору вам сподобався найбільше?
Підбиття підсумків уроку
Вправа «Продовж речення»
1. Хто є автором твору « У бур’янах»?
2. У якому селі народився Т. Г. Шевченко?
3. Коли народився Т.Г. Шевченко?
4. Соціальний стан Тараса Шевченка у дитячі роки?
5. Ким в дитинстві мріяв стати Тарас Шевченко ?
6. Хто в дитинстві доглядав за маленьким Тарасиком ?
7. Як звали подругу дитинства Тарасика?
8. Чим любив займатися Тарас у дитинстві ?
9. З грецької мови ім’я Тарас означає?
10. За жанром твір « У бур’янах» це…..
11. Яке найбільше нещастя спіткало Шевченка в дитинстві?
12. Чому Тарас не зміг потрапити на навчання до вчителя – маляра, хоча той і погодився навчити хлопця?
А зараз найприємніший фрагмент уроку. Ви сьогодні дуже плідно, творчо попрацювали , тому заслуговуєте на достойну винагороду.
Оцінювання
Слово вчителя
Нелегкою була доля Тараса. Але його доля була долею всього українського народу. Пройде зовсім небагато часу, і колишній кріпак, що ховався у бур’янах, підніме свій могутній голос на захист простого народу. І буде вічно лунати між нами безсмертне Кобзареве слово.
Домашнє завдання
- Написати міні-твір « Мої враження від прочитаної повісті»;
- Намалювати ілюстрації до твору С.Васильченка ( за бажанням).
Розповідаємо про Тараса Шевченка дітям
Життєвий шлях великого Кобзаря описаний не один десяток разів, а його твори перекладалися на десятки мов світу. Великий письменник Тарас Григорович Шевченко став надбанням українського народу, пройшовши складний життєвий шлях.
Народився Тарас Григорович Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринцях на Черкащині у сім’ї кріпаків. Жили вони в злиднях, багато працювали, щоб прогодувати сім’ю, а сім’я була чималенька – п’ять сестричок Тарасових і двоє братів. А звали їх: Катерина, Ярина, три Марії, Микита і Йосип. Старша сестра Катерина була Тарасові за няню.
З дитинства був допитливим, любив малювати, співати. Тарасові було дев’ять років коли він залишилися без матері. Батько одружився вдруге. Мачуха мала трьох своїх дітей, і життя в хаті стало нестерпним.
Коли ж через два роки помер і батько, хлопець пішов у найми. Тарасові дуже хотілося вчитися. Але шкільний дяк, до якого найнявся малий за можливість навчатися, виявився п’яницею і змушував його красти. Хлопець знайшов собі нового вчителя — маляра, але Тараса приставили козачком до пана. Це була нудна робота: цілими днями чекати, поки господар забажає люльку чи склянку води, яка стоїть поряд з ним на столі.
Нехтуючи забороною, Тарас таємно перемальовував картини зі стін панського будинку. За це його одного разу дуже покарали. Але й помітили неабиякі здібності кріпака і вирішили віддати його до майстра вчитися на «кімнатного живописця».
У 1831 році, коли Тарасові минуло 17, разом з поміщиком переїжджає до Санкт-Петербурга, де продовжує своє навчання у майстра Ширяєва. Саме завдяки Ширяєву Шевченко зміг познайомитися з Ермітажем та Літнім садом, а також з Жуковським і Брюлловим, які пізніше зіграють важливу роль в його звільненні. Варто відзначити, що саме талант від Бога був тому причиною.
У 24 роки Тарас Григорович зміг звільнитись від кріпосного права, завдяки вище згаданим Жуковському та Брюллову, які зібрали на аукціоні дві тисячі п’ятсот рублів, а потім викупили юнака з кріпацтва.
Звільнившись від всіх кріпосних обов’язків Шевченко продовжив навчання в Академії мистецтв, він водночас здобував знання із мови, літератури, історії, географії, навіть математики, і незабаром став освіченою людиною.
З 1840 по 1846 стали в житті Шевченко найкращими роками. В цей період розквітає його поетичне обдарування. В 1840 році виходить невеликий збірник віршів під назвою «Кобзар», в 1842 році «Гайдамаки». Крім цього в першій половині 40-х років публікуються такі поетичні художні твори як «Кавказ», «Хусточка», «Наймичка», «Катерина», «Тополя», «Перебендя». А в 1843 році Тарас Григорович отримує ступінь вільного художника, після чого він тривалий час подорожує Україною.
Поезія Кобзара не просто зачаровувала: вона будила прагнення до волі, національну гідність українців. Тому поет був небезпечним для царського уряду, і його було заслано рядовим солдатом на довгих десять років із забороною писати й малювати.
Перебування «у солдатах» дуже гнітило великого поета, особливо для нього були важкими перші роки служби. В період з 1848 по 1849 рік Шевченко приймав участь в науковій експедиції до Аральського моря, де він займався змальовуванням природи, а також місцевого населення. Але коли про це дізнались в Петребузі Тарас Григоворич був відправлений в інше місце і також з суворою забороною займатись творчістю.
На військовій службі перебував до 1857 року.
Серед небагатьох прижиттєвих видань Тараса Шевченка особливе місце посідає остання його книжка — «Буквар південноруський», складена із кращих зразків фольклору та частково з власних творів. Ця книжка для учнів недільних шкіл була першою дитячою демократичною читанкою в Україні. 10 тисяч примірників книжки було видано власним коштом поета. Продавалися вони лише по 3 копійки, щоб їх могли купити й найбідніші селяни. «Буквар» став найкращим дарунком для дітей, яких поет щиро любив.
Шевченкові поезії «Маленькій Мар’яні», «Мені тринадцятий минало», «І золотої й дорогої…», «На Великдень на соломі», «Дівча любе, чорноброве!», «Тече вода з-під явора» та десятки інших стали улюбленими творами багатьох поколінь дітей.
Мріяв поет написати й інші підручники для початкової школи, викладати малювання в Київському університеті. Однак передчасна смерть не дала йому здійснити своїх планів.
На наступний день після дня народження у 1861 році Тарас Григорович Шевченко помирає. Смерть прийшла до Кобзаря далеко від Батьківщини — в Санкт-Петербурзі, де він був похований на Смоленському кладовищі. На прохання в заповіті прах Шевченка було перевезено в Україну, на Тарасову гору.
За своє коротке життя Тарас Шевченко зробив неоціненний внесок у розвиток української культури, залишивши спадщину в літературі й художньому світі. Творчість Шевченка — це тисячі картин та творів, які знайдуть відклик в кожному серці. Творчість великого Кобзаря переведено на сто мов всього світу, включаючи японську, арабську та корейську. Нині Тарас Григорович Шевченко — одне з найголовніших надбань українського народу.